Svařování pozinkovaných konstrukcí

Jak mám postupovat při svařování (el. obloukem - basickými elektrodami) ocelové konstrukce žárově pozinkované? Mám v místě sváru zinkovou vrstvu odbrousit a po svaření nastříkat zinkovým sprejem? Je něco, čeho bych se měl vyvarovat a naopak abych něco neopomenul? Děkuji mnohokrát za odpověď.

Pokud se jedná o nosnou ocelovou konstrukci, tak volíte zcela správně tavný metalografický spoj. Svařovat lze jak bazickou, tak také elektrodami s rutil nebo rutil-bázickým obalem. Pokud se jedná o běžně pozinkované díly, tak není zapotřebí zinkový povlak v místě sváru odbrušovat. Pokud se Vám v provedeném objevují póry, tak zde bych doporučil snížit rychlost svařování nebo volit  menší průměr elektrody. Zinek taje při 420°C a ve svarové lázni se vypařuje. Nepatrná část se sloučí s křemíkem a zůstane rozpuštěná v matrici svarového spoje. Převážná část zinkových par projde přes svarovou lázeň do ovzduší. Zde právě záleží na rychlosti svařování, nebo zvoleném průměru elektrody. Správnou volbou udržím déle tekutou svarovou lázeň a umožním odplynění lázně od zinkových par. V případě, kdy svarová lázeň tuhne rychle, tyto páry v tuhnoucím svarovém kovu tvoří póry. Na provedeném svarovém spoji a v jeho okolí je samozřejmě zinkový povlak vypálený.
Svarový spoj a jeho okolí očistit ocelovým kartáčem a jako jedna z mnoha možností je volba zinkového spreje, kterým dostavíme chybějící povlak. Nutno ale dodat, že životnost takto dostavěných povrchů nedosahuje kvality žárového pozinkování. Při svařování pozinkovaných konstrukcí je nutno dodržovat bezpečnostní opatření, tak aby svářeč byl ochráněn před dýcháním zinkových splodin, tyto jsou toxické a může způsobit tzv. zinkovou horečku ( teploty,neovladatelný třes ).

Petr Herman, WIRPO s.r.o.