Plněné elektrody pod tavidlo s kovovou náplní
(publikováno na Technické konference TESYDO, Hrotovice 2015)
Cílem tohoto článku je srovnání produktivity a množství navařeného svarového kovu u technologie SAW, zvláště s delegováním plněnou elektrodou kovovým práškem. Vliv parametrů SAW svařování, polarity, průměru a sklonu plněné elektrody pod tavidlo na profil a vzhled výsledného svaru.
Ing. Marián Sigmund, Ph.D. (IWE, IWI-C), Wirpo s.r.o.
Vícedrátové svařování trubičkovými dráty pod tavidlem
(publikováno na Technické konference TESYDO, Hrotovice 2014)
Cílem tohoto článku je srovnání metod svařování pod tavidlem (SAW) více dráty a rovněž trubičkovými plněnými dráty, používanými při svařování v těžkém strojírenském průmyslu například v loděnicích, mostařině (mostové konstrukce), on-off shore konstrukce, konstrukce tlakových nádob a jiných tlakových i konstrukčních celků. Článek pojednává o základních tezích, výhodách i nevýhodách, problémech při použití více drátových metod svařování, včetně použití plněných elektrod (trubičkových drátů) pod tavidlo.
Ing. Marián Sigmund, Ph.D. (IWE, IWI-C), Wirpo s.r.o.
OCELI VYŠŠÍCH PEVNOSTÍ PRO NÁVRH STAVEBNÍCH KONSTRUKCÍ
Vývoj v oblasti výroby konstrukčních ocelí směřuje v posledních letech všeobecně k významnému zvyšování jejich pevnosti. I na našem trhu jsou dnes běžně dostupné oceli pevnostních tříd S420 a S460, jak ve formě válcovaných tyčí, tak plechů. Zásluhu na tom mají zejména zahraniční společnosti. Cenový rozdíl oproti ocelím standardních pevností se v poslední době výrazně snížil, například spol. Arcelor udává příklad rozdílu ceny 1 kg oceli S 460 a S 235 jen okolo 2,00 Kč (asi 10%). Ačkoliv normové postupy používání těchto materiálů v zásadě umožňují, z přístupu praxe lze zatím stále vyčíst jistou zdrženlivost. Vysvětlením může být jednak náklonnost k tradičním přístupům, jednak fakt, že produkce domácích hutních společností se zaměřuje v podstatné míře na základní materiály pevnostní třídy S 235. Z pohledu efektivity návrhu stavební konstrukce i s ohledem na požadavky na snížení ekologické náročnosti výroby konstrukčních materiálů a konstrukcí je tento
přístup dnes již často nevhodný.
Jakub Dolejš
Katedra ocelových a dřevěných konstrukcí Fakulty stavební ČVUT
Problematika cihelen, vápenek a cementáren. Materiály pro navařování a žárové nástřiky s wolframkarbidy.
Cílem článku je popsat základní typy wolframkarbidů a matric, ve kterých jsou vloženy. Od tohoto se odvíjí skutečnost, že se můžete setkat s výrazně rozdílnými hodnotami tvrdosti, které jsou uvedeny v materiálových listech. Také volba optimálního složení návarového, resp. nástřikového materiálu je dána tribologickým prostředím, ve kterém bude díl nebo komponent opatřený touto vrstvou pracovat, a požadovanou tvrdostí matrice a zrn wolframkarbidu. Volba typu materiálu je také samozřejmě závislá na použité technologii pro provedení ochranných vrstev.
Petr Herman, Wirpo s.r.o.